Sohbet Hattında Sıkıntıları unutun

Bir sohbet hattı kullanıcısının sorusu ile bu yazıyı yazmaya karar verdim. Geri kalan diğer sorularda diğer kullanıcılarımızdan duyduklarımızdır. Siz okuyucularımız için ilk soru ile başlayalım.

Acaba sıkıntılarımızın kaynağıyla mı, yoksa onu çözebilecek çarelerle mi ilgilenmeliyiz?

Sıkıntıyı yaratan şeyi yani kaynağını bulmak önemli olsa da, bazen bulunamayabilir. Bu durumda nasıl çözeceğimiz ile ilgilenmemiz gerekmektedir. Çözümü ararken, sıkıntıların azaldığını hissettiğimiz durumlara dikkat edilmelidir. Çünkü sıkıntıların hafiflediği anlar bize en iyi ipucunu veren anlardır. Muhtemelen kaynağı da çok yakınlardadır.

– Sıkıntılar çok kere ne istediğimizi bilememek ise eğer, sıkıntımızın kaynağına nasıl inebiliriz?

Ne istediğimizi bilmediğimiz sıkıntılı anlarımızda, bazı içsel süreçlere gireriz. Kendimizle cebelleşiriz. Düşüncelerimizi yoklarız. Ama çok kere zihin akışımızın farkında olmayız ya da otomatik düşüncelerle zihin akışımıza yeni yeni setler koyarız. Bu akışın önüne setler koymak yerine akmasına izin verdiğimiz durumlarda kaynağa hep yakınızdır. (Otomatik düşünceler; bir olay yaşayan insanın aklına kendiliğinden gelen düşüncelerdir.)

– Çarelerini bulmak konusunda yardım almalı mıyız? Yoksa bu konu için çözümleri kendimiz bulabilir miyiz? Ya da bir sohbet hattı partnerinden yardım almak doğru mu?

Bazı sıkıntılı anlardan kurtulmak zor olabilir ya da hangi çözümü denerseniz deneyin çare olmamış olabilir. İnsan zihnini zorladığında, daha önce benzer sıkıntılar yaşadığı dönemlerde kullandığı ruhsal reçeteleri hatırladığında, kendisini sıkıntılarından bir nebze kurtaracak bir çözüm bulabilir. Ama böyle bir sürece giremiyor ise, bulduğu çözümler onu mutlu etmiyor ise böyle durumlarda yardım almaktan çekinmemelidir.

– Sıkıntılı anlarımızda karar verme, muhakeme, yorumlama, anlamlandırma gibi yeteneklerimiz doğru çalışır mı?

Sıkıntılı anlarımızda genellikle düşünce hataları meydana gelir. Aklımıza ilk gelen, genellikle mantıklı olduğuna inandığımız ama çok kere geçmişteki olumsuz duygularla bağlantısı olan düşüncelerdir bunlar. Olumsuz duygular, doğru yorumlama ya da anlamlandırmayı engelleyen duygulardır. Bu sebeple sıkıntılı anlarımızda karar verme ya da doğru yorumlama gibi yeteneklerimizi olması gerektiği gibi kullanamaya biliriz. Sizler böyle zamanlarda bir sohbet hattı partneri ile zihninizde kendi kendinize yarattığınız baskıyı ortadan kaldırabilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir